srpna 21, 2014

LŠFJ - 8.díl - Úprava fotografií v Lightroomu


Úprava fotografií je posledním krokem k vytvoření finální podoby fotografie podle našich představ. Zvláště pokud fotíme do formátu raw je následná postprodukce nezbytností. Já k úpravě fotografií používám program Adobe Lightroom ve verzi 5. Jedná se asi o nejlepší program na správu a editaci fotografií, který je na trhu. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní a poskytuje parádní výsledky.  

Základní úpravy
Vyvážení bílé
Pokud fotíte do RAWu, nemusíte vyvážení bílé řešit nastavením ve foťáku. Je to velká výhoda fotografování do tohoto formátu. V Lightroomu se nastavuje teplota a odstín. Teplota se pohybuje z levé části od studených modrých barev do teplých žlutých barev. Odstín je od zelené po fialovou. Nastavení vyvážení bílé je nezbytným krokem a nemělo by se na něj zapomínat. Příliš do modra nebo naopak do žluta laděné fotografie nevypadají vůbec dobře.
Základní funkce 

Dlouhou dobu jsem používala Lightroom 2, nedávno jsem přešla na verzi 5. Základní rozdíl je ten, že se úplně změnily základní funkce na upravování. Jednodušeji už to snad ani nejde a základní úpravy provedete s 6 posuvnými jezdci.
Exposure (expozice) - tato funkce slouží k nastavení správné expozice fotografie. Takže pokud máme fotografii podexponovanou (tmavou), posune jezdec do pravé části (do plusových hodnot). Naopak pokud je fotografie přeexponovaná (příliš světlá), jezdec posuneme do levé části (do mínusových hodnot). Nad nastavení je zobrazen histogram, který je při nastavování expozice i dalších hodnot velkým pomocníkem.
Contrast (kontrast) - tímto jezdcem se zvyšuje kontrast celé fotografie. Fotografie fotografované do rawu většinou nejsou moc výrazné, takže ve většině případů se dá tímto jezdcem kontrast zvýšit (posunutím jezdce do pravé části). Jsou ale i druhy fotografií, které mají opačný problém - moc velký kontrast. Ten se sníží posunutím jezdce do levé části (mínusové hodnoty).
Následující čtyři posuvníky upravují fotografii od nejsvětlejších míst až po nejtmavší. Highlights - tento posuvník upravuje nejsvětlejší části fotografie. Shadows - zesvětluje nebo ztmavuje stíny. Whites - slouží k úpravě světlých středních tónů fotografie a Blacks se používá k úpravě nejtmavších částí fotografií.


Clarity (Zřetelnost) - je to skvělá funkce, která zvyšuje kontrast v tmavých i světlých plochách tak, že všechny tmavší střední tóny udělá ještě tmavší a světle střední tóny ještě více zesvětlí. 
Vibrance (Živost) - zvyšuje saturaci u nesaturovaných barev více než u saturovaných. Provádí jemnější zvýraznění barev než Saturation a navíc chrání pleťové tóny, což je ideální při portrétové fotografii. 
Saturation (Sytost) - tato funkce slouží pokud chceme zvýraznit jasné barvy. Je důležité to s touto hodnotou nepřehnat, protože může vytvořit dojem falešné barevnosti.  


Crop (Ořez) - tato funkce - jak je patrné z názvu - slouží k ořezu fotografie. Navíc pomocí ní se dá upravit úhel fotografie. Málokterá má fotografie se obejde bez alespoň drobného ořezu. 

Pokročilejší úpravy

Tónová křivka - je fajn naučit se využívat i tónovou křivku a neskončit u základních úprav. Tónová křivka totiž umožňuje provádění přesnějších úprav tonality a kontrastu. Tónová křivka se dá v Lightroomu upravovat přímo tažením v křivce nebo čtyřmi posuvníky pod křivkou. Je možné využít i tlačítko umístěné na levé straně od křivky. Klikneme na tlačítko a poté děláme změny přímo ve vybraných místech fotografie a to tak, že tažením myši dolů snižujeme křivku a tažením myši nahoru křivku zvyšujeme.


Spot Removal (Odstranění bodů) - tato funkce slouží k odstranění nečistot, prachu nebo jiných částí na fotografii. Na ukázce je bodové odstranění nečistot. Nemusí se ale jednat pouze o bodové odstraňování nečistot, ale můžeme odstranit libovolnou část plochy, kterou si tahem označíme. 
Adjustment Brush (Štětec úprav) - tohle je jedna z nejlepších funkcí vůbec. Pomocí štětce úprav si vyznačíme oblast, kterou chceme upravovat. Pomocí stejných jezdců jako v základní nabídce, pak upravujeme pouze vybranou oblast. Používá se ke zvýraznění vybraných částí fotografie.


Speciální funkce v Lightroomu

Automatické srovnání perspektivy - v záložce Lens Corrections přibyla v Lightroomu ve verzi 5 nová funkce, kterou je automatická úprava perspektivy. Na výběr je srovnání perspektivy automaticky, dále vertikálně, horizontálně nebo plná úprava perspektivy. Musím říct, že tahle funkce mě fakt baví, je to takový malý zázrak :)  


Vinětace - obvykle je vinětace u objektivů považována za vadu. V některých případech ale dodá fotografii na zajímavosti, pokud je vinětace přidána uměle. Jedná se hlavně o fotografie, kde chceme vypíchnout určitý motiv a přitáhnout oko diváka.Příklady úprav jednotlivých fotografií
K následujícím fotografiím jsou pro názornost doplněny provedené úpravy.

Léto se už bohužel blíží k závěru a s ním i letní škola fotografování jídla. V příštím předposledním díle si všechno shrneme a ukážeme si celý postup při fotografování jídla. Poslední díl bude soutěžní a výhra bude opravdu speciální, tak se těšte. :)   
6.díl - Food styling
7.díl - Decor styling

3 komentáře:

 1. To všechno je skvělý, ale obávám se, že k tomu potřebuji kvalitní foťák, co mi udělá tak krásné zaostřené fotky, aby ve finále vypadaly tak božsky:-)

  _______________________
  http://deny-garnet.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Moc si vážím práce, kterou jste s celým projektem měla. Děkuji za doporučení literatury, Pihana už mám doma a jeden z posledních kusů Lightroomu "v krabici" z Alzy je na cestě. Proč mi všechno tak trvá? Díky za to správné nakopnutí. Monika

  OdpovědětVymazat
 3. Co tak napsat neco vic o raw formatu? Co to je? Jaky je rozdil od jpg.? Jake jsou jeho plusy a minusy?
  A jak pracovat s vyvazenim bile, kdyz nefotim v raw? O tom nepises vubec nic, ani v 1. dilu.
  I to jsou temy pro zacatecniky..
  Petra

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...