srpna 15, 2014

LŠFJ - 7.díl - Decor styling


Po food stylingu přichází na řadu další důležitá součást fotografování jídla - decor styling. Jednoduše řečeno se jedná o to na čem jídlo vyfotografujeme a jaké použijeme při fotografování doplňky. Na první pohled to vypadá, že v této oblasti nejde tak úplně o jídlo samotné, ale není to pravda. Všechny použité dekorace musí s jídlem ladit a dávat smysl. A hlavně pořád by fotografie jídla, měla být v prvé řadě o jídle. Dekorace a doplňky by měly přivést pozornost k jídlu a udělat fotografii zajímavější.  

Pozadí, ubrousky a látky
Zřejmě nejdůležitější dekorace pro fotografování jídla je pozadí nebo plocha, na které se bude jídlo fotit. Předpokládám, že ne každý má doma dvacet stolů, které mají správný vzor a budou se na fotografiích skvěle vyjímat. Ani já je nemám, zato jsem jednu dobu měla početnou sbírku dřevěných desek různých barev a vzorů. Tahle sbírka se dosti zmenšila náročným stěhováním. Už nějakou dobu se chystám na výrobu dalších. Není to nic složitého. Ideální je koupit si v hobby potřebách nějaké dřevěné desky nebo překližky a natřít je různými barvami. Desky se dají natřít i s různými vzory nebo napodobit oprýskaný vzhled. Představivosti se meze nekladou. Úplně stejným způsobem pak jde vyrobit pozadí fotografie. Kromě dřevěných desek se dají použít i jiné materiály, například plech a nebo se dají použít všemožné ubrusy nebo látky. Pozadí a plochu na fotografování jídla bych opravdu nepodcenila. Na fotografii zabírá velké množství plochy a může fotografii dost pozvednout.Talíře, misky a sklenice
Naprostým základem pro fotografování jídla je pár talířů, misek, skleniček, prostě to co má každý doma. Bílým talířem se většinou nedá nic zkazit. Navíc ve většině případů působí mnohem lépe, než talíř se vzorem, který odvádí pozornost a působí rušivě. U sklenic je potřeba dát si pozor, aby nebyly ohmataná a špinavé.Příbory, struhadla, naběračky
Při fotografování hlavních jídel nebo polévek vypadá dobře, když se doplní vidličkou s nožem nebo lžící. Já používám staré příbory, které dodávají fotografovanému jídlu na zajímavosti. Mám ráda i malé bílé keramické lžičky, které se dají použít při fotografování dezertů nebo koláčů.  


Hrnce, pánvičky
Jídlo není nutné fotografovat pouze naservírované na talířích. Dobře vypadá i ve své počáteční podobě v hrnci nebo na pánvičce. I zde je potřeba se zamyslet nad stylingem jídla, aby jídlo vypadalo dobře a na pánvičce nebo v hrnci nebyla k vidění pouze neidentifikovatelná hmota. 


Ostatní dekorace
Nedají se vypsat všechny možné dekorace a doplňky, které se dají při fotografování použít. Pokud sledujete můj blog, tak asi tušíte, že já těch doplňků mám docela dost. Baví mě je při fotografování používat a pomocí nich vytvářet po každé jinou atmosféru. Bohužel nevýhodou hromadění těchto dekorací je, že zabírají obrovské množství místa a jejich pořizování leze do peněz. Během balení a stěhování několika banánových krabic s všemožnými serepetičkami, jsem si přála mít nějaký normální koníček... :)  Květiny
Moje nadšenost pro kombinování jídla a květin se už na pár fotografií stihla projevit. Já květiny ráda fotím, jsou krásné a barevné a dokáží oživit i tu nejnudnější fotografii. Kde koupit a pořídit?
Spousta dekorací a doplňků k fotografování se dá najít v bazarech nebo starožitnictví. Pěkné věci bývají i na Aukru v kategorii Sběratelství a umění - Starožitnosti. Pokud si chcete připlatit, tak doporučuji internetový eshop Bella rose a nebo kamenné obchody Madal Bal.

V příštím díle si ukážeme základní postupy při úpravě fotografií v Lightroomu.

1.díl - Základy fotografování
6.díl - Food styling
7.díl - Decor styling

5 komentářů:

 1. tak na light room sa tesim mimoriadne :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tenhle serial mě moc baví, fotky jsou krásné, bezva inspirace :)) evey

  OdpovědětVymazat
 3. Každý den jsem se modlil, aby se tu nějaký článek s decor stylingem jednou objevil. A konečně jsem se dočkal. Jsem spokojený :-) Díky!

  OdpovědětVymazat
 4. To je parádní článek!

  ___________________
  http://deny-garnet.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 5. Jsou to prima tipy, některé již používám a na některé se chystám. Místo hadru používám utěrky a chňapky, také to má sé kouzlo ;-) bára.kára blog

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...