prosince 17, 2012

Zázvoroví sobi

Asi je zbytečné psát, že pečení mě baví. S pár výjimkami a jednou z nich je vánoční pečení. Nevím, čím to je, ale každý rok mě to spíš otráví. Letos tomu nebylo jinak a příští rok už budu vážně uvažovat nad tím, že se na pečení cukroví vykašlu a nechám to zapálenějším osobám. Přece jenom můj vztah k většině svátkům a tradicím je hodně žalostný a ono se to vždycky nějak projeví :-)       


Zázvoroví sobi

Co potřebuji:

400 g hladké mouky
150 ml melasy
100 g krystalového cukru
1 vejce
120 g másla
Půl lžičky soli
Půl lžičky kypřícího prášku
2 lžičky mletého zázvoru
1 lžička skořice
Půl lžičky muškátového oříšku
Půl lžičky hřebíčku

Na polevu:
1 bílek
100 g moučkového cukru
Potravinářská barva


Jak postupuji:

1. V míse promíchám mouku, sůl, kypřící prášek a veškeré koření. Ve druhé míse rozmixuji máslo a cukr. Přidám vejce, moukovou směs a melasu. Těsto zpracuji a dám přes noc do lednice. 
2. Předehřeji troubu na 180°C. Těsto vyválím, pomocí vykrajovátek vytvaruji, položím na plech s pečícím papírem a dám na 10 minut do lednice (z důvodu udržení tvaru).
3. Vyjmu z lednice a dám do trouby. Peču 12 minut.
4. Na polevu rozmixuji bílek s dobře prosetým cukrem. V případě potřeby přidám barvivo. Směsí naplním cukrářský sáček a zázvorky podle libosti ozdobím.
5. Zázvorky nechám několik dní uležet, dokud nezměknou.

5 komentářů:

 1. Jsou roztomilí :-) Mimochodem, když se mi na pohled (resp. na můj puntičkářský vkus) nepovede nějaké cukroví, většinou fuguje systém "když se to obalí v cukru/polije čokoládou/namatlá polevou, vypadá to jedle". Včera jsem podle tohohle klíče pekla vínové cukroví a jak se (nakonec) povedlo :-D Ale tihle sobíci to nepotřebují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to je dobrý způsob, taky bych to měla někdy zkusit. Můj drahý přítel říkal, že vždycky můžu říct, že to zdobily naše děti, které ale zatím nemáme, takže je to rychle prokouknutelné :-D

   Vymazat
 2. Nevím jstli bych sáhla zrovna po zázvorovém cukroví, ale vypadají užasně :)

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...