října 01, 2012

Čokoládový dort s karamelizovanými fíky

Čokoládové dorty u nás doma frčí. Ujala se tradice, že každý rok na narozeniny mého drahého spolustrávníka se jeden musí upéct. Do narozenin sice daleko, ale v rámci tréninku a porušení běžných zvyklostí, jsem upekla jeden jen tak... Všude se teď na mě smějí fíky, tak jsem je přeměnila do karamelizované podoby a obdržely čestné místo na vrcholu dortu.Čokoládový dort s karamelizovanými fíky

Co potřebuji: (na 4 pláty o průměru 18 cm)

450 g hladké mouky
350 ml vody
50 g kakaa
190 g másla, nakrájeného na kostky + na vymazání
1,5 lžičky jedlé sody
500 g krupicového cukru
3 vejce
190 ml podmáslí
2 lžičky vanilkového extraktu

Na čokoládový krém:
120 ml smetany na šlehání
250 g hořké čokolády
70 g másla

Na karamelizované fíky:
5 fíků
2 lžíce másla 
1 lžíce citronové šťávy 
2 lžíce hnědého cukru
2 lžíce javorového sirupu


Jak postupuji:

1. Předehřeji troubu na 160°C. Do kastrolku naliji vodu, přidám máslo a kakao a za stálého míchání zahřívám, až se máslo rozpustí. Ve velké míse elektrickým šlehačem smíchám mouku, jedlou sodu a cukr s rozehřátou směsí. Poté přidám vejce, podmáslí a vanilkový extrakt a znovu vše promíchám.
2. Těsto rozdělím na 4 díly. Formu vymažu a vyložím pečícím papírem. Každý plát peču asi 40 minut. Špejle musí zůstat po zabodnutí do středu plátu suchá a čistá.
3. Čokoládový krém si připravím tak, že na vodní lázni zahřeju smetanu s čokoládou a máslem. Až se vše rozpustí, promíchám a sundám z plotny. Nechám vychladnout.
5. Karamelizované fíky si připravím tak, že jednotlivé fíky rozřežu na čtvrtiny, pokapu citronovou šťávou a obalím v cukru. Na pánvi rozehřeji máslo, přidám sirup a fíky a opekám z každé strany asi 2 minuty.
6. Jednotlivé pláty dortu mažu čokoládovým krémem, na vrchní vrstu nanesu krém a poskládám fíky.

(Na recept na čokoládový dort jsem se inspirovala ve skvělé kuchařce Deník Dity P.)


6 komentářů:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...